„От всички нашенски егоизми, най-малък е егоизмът на пловдивчани в Деня на Съединението. Да се откажеш доброволно да си столица, да се съгласиш институциите на обединената държава да отидат в 14-хилядната кална София, да освободиш писателите и журналистите от 80-те всекидневни вестници от ангажимента да стоят в Пловдив и да пишат за него, да кажеш на народа си, че става подчинен на нови, все още неясни правила, да съобщиш на италианските архитекти, повикани да строят Пловдив, че приоритет е София – е, не знам кой друг може това.Освен пловдивчани.Честито Съединение, прекрасни южняци!“
„От доста години утвърдихме една традиция тук в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей, където провеждаме учредителното събрание на всеки новоизбран Общински съвет, да бъдат извършвани и знаменателни ритуали, какъвто е и днешния повод. В деня на празника на нашия град предстои да бъдат връчени отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ на Евгени Тодоров и Нери Терзиева, посмъртно.“ С тези думи д-р Стефан Шивачев, директор на музея откри церемонията и покани председателя на Общински съвет инж. Александър Държиков и кмета на града Здравко Димитров да връчат отличията.
„Уважаеми дами и господа, скъпи приятели, използвам случая да ви поздравя по случай днешния празник. Истинска чест е за мен точно в деня на Пловдив да връчим най-високото отличие, което е присъдено на двама пловдивчани, емблеми на града ни“, заяви председателят инж. Държиков.
Той прочете грамотата с решението, с което Евгени Тодоров е удостоен с отличието, а кметът Здравко Димитров връчи почетния знак с герба на града и с лента, символизираща знамето на Пловдив. След като получи своето отличие Тодоров записа своето послание в Почетната книга на град Пловдив.
Евгени Тодоров: Всеки град е голям, колко са големи почетните му граждани
Тодоров напомни, че една от първите неща, които Нери направила в телевизията, е трисерийния филм „Когато Пловдив беше столица“.
„Тя цял живот бе свързана с града, независимо, че работеше в София. В телевизията звъняха и казваха: „Търсим Нери от Пловдив”. Когато ѝ смениха името, един колега звънеше и казваше: „Търся Нели от Провдив”/така се шегувахме/. Благодаря ви, че в грамотата сте ѝ върнали старото име Нериман! Означава нежност“, каза развълнуван Евгени Тодоров.
Цялото му слово вижте във видеото.
Отдавна трябваше да получат наградата.
Светла памет за Нери.